Oczyszczacz powietrza – czy warto go kupić? Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się najlepiej?

Jakość powietrza w naszym kraju z roku na rok ulega pogorszeniu. Wszechobecny smog utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w okresie zimowym. W powietrzu znajdują się też liczne alergeny, wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i lotne związki organiczne, czyli niebezpieczne zanieczyszczenia gazowe. Nawet przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, z każdym wdechem do płuc człowieka przedostają się szkodliwe substancje. Właśnie dlatego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, który zadba o to, aby było ono zawsze czyste i świeże. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym poradniku!

W jaki sposób działa oczyszczacz powietrza?

Zadaniem oczyszczacza powietrza, jak sama nazwa wskazuje, jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu i eliminacja wszelkiego typu zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów. Urządzenie to dzięki swojej budowie, zasysa powietrze do wewnątrz i usuwa z niego zanieczyszczenia poprzez liczne filtry, a następnie oddaje oczyszczone już powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Na rynku znajduje się wiele oczyszczaczy powietrza, co wcale nie ułatwia wyboru. Tego rodzaju sprzęty można podzielić na:

  • oczyszczacze powietrza na smog,
  • oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza,
  • oczyszczacze powietrza dla alergików,
  • oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji.

Oczyszczacz powietrza- czy taki zakup się opłaca?

W dzisiejszych czasach oczyszczacz powietrza jest urządzeniem niezbędnym praktycznie w każdym mieszkaniu, domu czy firmie. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym mieście, czy też w niewielkiej wsi, taki zakup będzie zawsze opłacalny. Warto podkreślić to, że oczyszczacze powietrza to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Oczyszczacze powietrza nie tylko usuwają z niego wszystkie szkodliwe dla zdrowia człowieka substancje. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tego typu sprzęty mają o wiele więcej możliwości, jak np.:

  • oczyszczanie powietrza– nowoczesne modele eliminują nawet ok 99 % zanieczyszczeń z powietrza, takich jak między innymi pyłki, dymy, alergeny czy bakterie, zapewniając wszystkim domownikom wysokiej jakości powietrze;
  • usuwanie zapachu papierosów– w domu palaczy da się wyczuć nieprzyjemny zapach, zwłaszcza dla osób niepalących. Życie w takim domu ma negatywny wpływ na zdrowie domowników, przez co niezbędne okazuje się korzystanie z oczyszczacza powietrza, który doskonale radzi sobie z usuwaniem nieprzyjemnego zapachu papierosów;
  • eliminowanie innych przykrych zapachów– tego rodzaju sprzęty są w stanie również pozbyć się zapachów na przykład tych unoszących się z kuchni;
  • nawilżanie– oczyszczacz powietrza dba również o jego odpowiedni stopień nawilżenia, o ile posiada taką funkcję. Warto pamiętać, że zbyt suche powietrze może być przyczyną wysuszenia błon śluzowych oraz skóry i u wielu osób może powodować trudności z oddychaniem oraz być przyczyną nawracających infekcji i kaszlu;
  • redukcja ilości kurzu- taki sprzęt pozwala też na znaczne ograniczenie ilości kurzu w mieszkaniu;
  • zapewnienie przyjaznego środowiska dla alergików– w domu alergika oczyszczacz powietrza jest niezwykle potrzebnym elementem wyposażenia. Dzięki niemu, osoba skłonna do alergii nie musi zmagać się z jej uciążliwymi objawami.
jaki oczyszczacz powietrza kupić

Oczyszczacze powietrza- rodzaje stosowanych filtrów

W oczyszczaczach powietrza producenci wykorzystują takie filtry, jak:

  • filtr wstępny podstawowy– wychwytuje większe zanieczyszczenia (sierść, kurz, włosy, naskórek). Jego zadaniem jest wstępne oczyszczenie powietrza przez kolejnymi poziomami filtracji,
  • filtr HEPA– najczęściej używany w oczyszczaczach powietrza. Występuje w czterech klasach: E10, E11, E12, H13, H14. Filtr HEPA doskonale radzi sobie z usuwaniem bakterii i pyłów obecnych w smogu. Niekiedy takie filtry nasączane są solami antybakteryjnymi,
  • filtr węglowy– stosowany do eliminacji lotnych związków organicznych, ale pochłania też brzydkie zapachy. Filtr węglowy można z powodzeniem oczyszczać wodą,
  • filtr krzemionkowy– usuwa z powietrza szkodliwe tlenki, czyli te pochodzące przede wszystkim ze spalin (jak azot czy siarka),
  • filtr wodny– rzadko stosowany w oczyszczaczach powietrza, jedynie w szczególnym rodzaju urządzeń. Nie jest skuteczny w usuwaniu pyłów zawieszonych,
  • filtr elektrostatyczny– dobrze pozbywa się zanieczyszczeń obecnych w smogu i pyłów PM 2,5,
  • filtr tkaninowy– radzi sobie z eliminacją zanieczyszczeń mechanicznych do 10 mikrometrów. Powstrzymuje większe cząsteczki, a więc najczęściej jest używany wyłącznie do oczyszczania wstępnego,
  • filtr fotokatalityczny– walczy z alergenami, wirusami i bakteriami. Jego mechanizm działania bazuje na promieniowaniu UV, dzięki któremu na powierzchni filtra tworzą się specjalne rodniki utleniające wodę,
  • jonizator– stanowi element uzupełniający filtry. Uwalnia jony ujemne, dzięki czemu wyrównuje bilans ładunków w powietrzu.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, należy przyjrzeć się kilku ważnym kwestiom.

Wydajność (CADR albo przepływ powietrza w m3/h)

Najważniejszy parametr, od którego zależy to, jaką ilość powietrza oczyszczacz będzie mógł przefiltrować w ciągu 1 godziny. Wydajność oczyszczacza powietrza powinna być dobrana pod kubaturę danego pomieszczenia. Producenci podają przeważnie maksymalną powierzchnię, w której sprzęt będzie w stanie skutecznie filtrować powietrze, jednak nie należy się tym aż tak sugerować. Warto natomiast przyjąć 85m3/h maksymalnego przepływu oczyszczacza na każde 10 m2.

Energooszczędność

Kolejną ważną kwestią jest energooszczędność oczyszczacza. Dobrze, jeśli taki sprzęt ma pobór mocy na poziomie 10W w trybie nocnym oraz poniżej 40W w trybie największej wydajności.

Metoda filtracji

Sposób filtracji danego oczyszczacza powietrza musi być dostosowana do rodzaju zanieczyszczeń, jakich chcemy pozbyć się z naszego otoczenia.

Poziom hałasu

Oczyszczacze powietrze są głównie montowane w sypialniach, a więc muszą charakteryzować się niskim poziomem hałasu. Warto sięgać po modele posiadające specjalny tryb nocny, który pozwala na komfortowe zasypianie. W przypadku takich pomieszczeń polecane są urządzenia o głośności w trybie nocnym do maksymalnie 35 dB.

Czujniki oraz wskaźniki jakości powietrza

Służą one do kontroli jakości powietrza, a więc regulują jego działanie w trybie automatycznym. Najważniejsze z nich to: czujnik pyłów PM 2,5, czujnik LZO/VOC/TVOV oraz czujnik wilgotności i temperatury.

Wskaźnik zużycia filtrów

Czas eksploatacji filtrów zależy głównie od intensywności i miejsca użytkowania oczyszczacza powietrza. Model z takim wskaźnikiem informuje użytkownika o konieczności wymiany filtra i jego stanie.

Aplikacja na telefon

Nowoczesne produkty pozwalają na ich zdalne sterowanie. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można bez względu na swoje miejsce przebywania, kontrolować jakość powietrza w domu.

Producent oraz dostępność części zamiennych

Przed zakupem dobrze jest też upewnić się co do dostępności części zamiennych do danego modelu urządzenia. Wybranie znanej i cenionej marki daje pewność, że w razie potrzeby nie będzie problemów z zakupem filtrów czy naprawą sprzętu.

Cena

Niska cena oczyszczacza powietrza może oznaczać jego niską jakość i brak skuteczności działania. Lepiej więc zdecydować się na produkt z wyższej półki o odpowiedniej klasie i efektywności.

oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Funkcje dodatkowe

Oczyszczacze powietrza mogą mieć wiele funkcji dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Jonizator– generuje jony ujemne, eliminuje bakterie, wirusy, zarodniki pleśni oraz grzybów. Jonizator utrzymuje też równowagę kationowo-anionową we wnętrzu, gwarantując domownikom dobre samopoczucie.

Ozonator– oczyszcza powietrze w domu przy zastosowaniu aktywnego tlenu, który jest utleniaczem. Pozbywa się grzybów, bakterii, pleśni i przykrych zapachów.

Nawilżacz– zapewnia w pomieszczeniu optymalną wilgotność powietrza, dbając o zdrowie skóry i śluzówek. Jest przydatny w szczególności w okresie grzewczym, kiedy to powietrze jest znacznie wysuszone.

Lampa UV– pozbywa się wirusów i bakterii. Jest potrzebna do właściwego działania filtra fotokatalitycznego.

Ogrzewanie– niektóre urządzenia mają też opcję ogrzewania powietrza, a więc przydają się one przed okresem grzewczym, kiedy to temperatura zaczyna spadać i następuje konieczność dogrzania wnętrza. Mogą stanowić dodatkowe źródło ogrzewania.

Chłodzenie– funkcja chłodzenia powietrza okazuje się przydatna w okresie letnim.

Wskaźnik stanu powietrza– informuje użytkownika o poziomie zanieczyszczeń, pozwalając na dobór odpowiedniego tempa filtracji.

Timer– pozwala na zaplanowanie wyłączenia oczyszczania po upływie określonego czasu. Oczyszczacz powietrza z timerem wykorzystuje regulację skokową, a więc daje możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych długości pracy.

Mobilne sterowanie– obsługa oczyszczacza powietrza za pomocą smartfona czy tabletu z dowolnego miejsca, jest niezwykle wygodna i praktyczna. W ten sposób można włączać i wyłączać sprzęt, a także zmieniać ustawienia.

Tryb nocny– oczyszczacz powietrza działa w nim na najniższej prędkości, natomiast podświetlenie jest wyłączone czy też przyciemnione, przez co urządzenie nie przeszkadza w zasypianiu.

Blokada rodzicielska– zabezpiecza sprzęt przez dokonywaniem zmian w jego ustawieniach czy też wyłączeniem przez najmłodszych domowników.

jaki oczyszczacz powietrza dla alergików i dzieci

Jak oczyszczacz będzie najlepszy dla alergika i dla małego dziecka?

Wybierając oczyszczacz powietrza dla alergika, najlepiej wybrać model, który posiada dodatkową kilkuetapową filtrację. W ten sposób będzie on w stanie powstrzymać jak największą ilość alergenów. Dobrze, jeśli oczyszczacz dla alergików będzie też miał opcję nawilżania, dzięki czemu zapewni odpowiednią wilgotność powietrza wpływającą korzystnie na drogi oddechowe.

Oczyszczacz dla dziecka musi być wysokiej jakości, gdyż małe dzieci nie mają jeszcze do końca rozwiniętego układu odpornościowego. Warto zakupić model z opcją blokady rodzicielskiej oraz oczywiście ten, generujący niewielki hałas. W przypadku domów, w których mieszają dzieci i alergicy, polecane są też oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji.

Oczyszczacz powietrza- czy faktycznie warto go kupić?

Jakość powietrza wpływa w sposób bezpośredni na nasze zdrowie. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza przyczynia się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego (np. astma), nowotworów płuc, częstych infekcji, zaburzeń krążenia krwi i wystąpienia alergii. Za szkodliwe substancje obecne we wdychanym przez nas powietrzu odpowiada w dużej mierze przemysł, spaliny z pojazdów czy też palenie zimą śmieciami oraz niskiej jakości paliwem.

Warto podkreślić, że powietrzem niskiej jakości oddychamy nie tylko na zewnątrz, ale także przebywając w zamkniętych pomieszczeniach. Co ważne, jest to problem nie tylko dużych miast. Oczyszczacz powietrza jest skutecznym sprzętem, który dba o jakość i świeżość powietrza, którym oddychamy. Ma on też wiele innych przydatnych opcji, z tego względu z pewnością warto w niego zainwestować. Jest to zakup na lata, który z pewnością wpłynie na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *